Szkolny Tydzień Tolerancji zakończony wspaniałymi występami podopiecznych WTZ
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dniach 23 – 26 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Tolerancji. Na godzinach wychowawczych nauczyciele ze swoimi uczniami omawiali tematykę tolerancji. Na korytarzu powstało drzewko tolerancji eksponujące hasła tematyczne.
W dniu 26 kwietnia w naszej szkole miała miejsce kulminacja Tygodnia Tolerancji.
Na korytarzu powstała galeria prac plastycznych dzieci. Uczniowie dziesięciu klas
IV-VII (4a, 4c, 4i, 5a, 5b, 5c, 5e, 6b, 6c, 7c), którzy wykonali tematyczne projekty plastyczne, wzięli udział w przedstawieniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Pabianicach.
Spektakl uświadamiał uczestnikom istotę tolerancji opartej na szacunku do drugiego człowieka: Każdy z nas jest inny. W społeczeństwie są osoby zdrowe i upośledzone, fizycznie lub psychicznie. Mimo różnic i niedoskonałości dążymy do integracji, staramy się rozumieć innych, współodczuwamy z nimi, przez co zbliżamy się do siebie.
W świecie, w którym łatwiej jest ubliżać komuś i „hejtować”, konieczna jest przeciwwaga w postaci zrozumienia i empatii. Taki właśnie był spektakl zaprezentowany przez WTZ– pełen współodczuwania, gorących uczuć i wzruszeń. Nasi Goście zademonstrowali swoje umiejętności wokalno – taneczne. Mogliśmy posłuchać niekonwencjonalnych wykonań piosenek Ryszarda Rynkowskiego ”Dary losu” i Anity Lipnickiej „Wszystko się może zdarzyć”, których treść korespondowała z tematyką akceptacji, uczyła szacunku, doceniania drobnych zdarzeń, dzielenia się dobrem i radością z innymi. W sali rozbrzmiewały także rytmy walca angielskiego, rumby i salsy. Podopieczni WTZ wykazali się wspaniałymi umiejętnościami i poczuciem rytmu oraz cudownym dystansem do siebie. Kilku naszych uczniów mogło także zaprezentować swoje talenty taneczne na scenie. Czekały na nich drobne upominki – sympatyczne–sówki wykonane przez członków warsztatów krawieckich WTZ. Występom towarzyszyły żywiołowe reakcje dzieci. Nie zabrakło również łez wzruszenia. Na zakończenie wielu uczniów wkroczyło na scenę, przytulając się do naszych Gości, w pełnej bliskości i otwartości postawie. Nastąpiła całkowita integracja.
Grupę podopiecznych WTZ prowadziła Pani Agnieszka Jaksa, program artystyczny opracowała Pani Maria Durajska. W szkole powstała inicjatywa rozszerzenia kontaktów
z osobami niepełnosprawnymi. Wizyta członków WTZ okazała się wybitnym wydarzeniem.
Serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.